• 23
    máj

LETNÁ BLUESOVÁ NOC U PSA – SUMMER BLUES NIGHT – 20.7.2018

Srdečne Vás  pozývam 2. ročník mini festivalu pod názvom “Letná bluesová noc u Psa“, ktorýsa uskutoční piatok 20. júla  v komárňanskom Hostinci u Čierneho Psa. Festival bude venovaný pamiatke Fedora Freša.

Večer zaháji medzinárodné rodinné trio českej speváčky Petry Börnerovej, v ktorom  ju na gitaru doprevádza jej manžel Tomáš Bobrovniczký , mimochodom rodák z Komárna a  ich 9 ročný syn Tomáš, ktorý hrá na bicie.

Po nich bude nasledovať vystúpenie osobnosti slovenskej bluesovej scény, Juraja Dura Turteva, ktorý tentokrát  zahrá so svojou akustickou formáciou Dura a Blues club.  S Blues clubom zahrá aj gitarista Miloš Železňák harmonikár Erich Boboš Procházka a bubeníkTomáš Bobek Bobrovniczký.
 
 
 
Video pozvánka Ďura Turteva:

 

 

feketekutya-2018-juliusSummer-Blues-night-2018

 

2. ročník mini festivalu pod názvom “Letná bluesová noc u psa” sa uskutoční piatok 20. júla 2018.

Večer zaháji medzinárodné rodinné trio českej speváčky Petry Börnerovej, v ktorom  ju na gitaru doprevádza jej manžel Tomáš Bobrovniczký , mimochodom rodák z Komárna a  ich 8 ročný syn Tomáš, ktorý hrá na bicie.

Po nich bude nasledovať vystúpenie osobnosti slovenskej bluesovej scény, Juraja Dura Turteva, ktorý tentokrát  zahrá so svojou akustickou formáciou Dura a Blues club.

V obidvoch formáciách  bude špeciálnym hosťom legenda česko-slovenskej  big-beatovej a jazzovej scény, basgitarista Fedro Frešo .

Na záver večera je naplánovaný jam session.

Nyári Blues Est – ezen a névven már másodjára rendezzük meg mini fesztiválunkat 2018 július 20-án.

Az estét a cseh énekesnő Petra Börnerová nemzetközi családi triója indítja, ahol gitáron a férje Bobrovniczky Tamás ( aki nem mellesleg Komárom szülötje) és 8 éves fiuk Tomáš dobokon kísérik.

Őket a szlovák blues nagy egyénisége Juraj Dura Turtev követi akusztikus Dura Blues Club formációjával.

Az est speciális vendége Fedor Frešo a cseh-szlovák big-beat és jazz legendás basszusgitárosa.

Végül egy kis jam sessio-nal zárjuk az estét.

15032128_1412101075467473_1266906685240320782_n10978512_1006110886066496_77116562838988408_nDSC_0695

 

  • 27
    nov

Peter Lipa – 14.12.2017

Peter Lipa je najvýznamnejšia
osobnosť slovenskej jazzovej scény.

 

Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.
Posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty. Priznáva ovplyvnenie spevákmi, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou.V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe.

lipa-peter2.12597171_PeterLipa

V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť. Peter Lipa je od začiatku jej prezidentom. Dnes sa môže pochváliť tým, že spieval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch, aj keď kuriozitou je, že svoju prvú platňu pre komunistickú cenzúru vydal  až vo svojich 40 rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval

sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986.

Rodák z Prešova, už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Strednú školu absolvoval v Prešove, potom vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Jeho prvá skupina bola Struny a potom IstropilanaBlues FiveOrchester Gustáva OffermanaRevival Jazz BandT+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues BandEU4Traditional club.

Ďalšia strana »