• 24
    okt

PesFest 16.-17.11.2018

pesfest

PETER KOREŇ & ROOT’S BAND
Meno Petra Koreňa st. nie je na slovenskej hudobnej scéne neznámym pojmom. V 60. rokoch spoluzakladal s Petrom Lipom skupinu Blues Five. Až v r.2010 vystúpil na festivale Living Blues v
Petržalke so svojim vlastným Roots Bandom. Obklopil sa s o generáciu mladšími hudobníkmi, ktorí
tvoria jeho Roots Band. Pokiaľ sám strieda organ a klavír, jeho syn, Peter Koreň junior, hrá na elektrickej gitare, Lori Malinák na basgitare a za bicími sedí Elo Vojta.

Peter Koreň neve a szlovák zenei színtéren nem ismeretlen fogalom. A 60-as években Peter Lipával együtt alapiították a Blues Five együttest. Saját Roots Band-jével csak a 2010-es Living Blues festiválon lépett fel először. A fiatalabb generáció zenészeivel alkotta meg Roots Bandjét . Míg Ő zongorán játszik, fia Peter gitáron, Lori Malinák basszusgitáron és a dobok mögött pedig Elo Vojta ül.

Ripoff Raskolnikov & Nagy Szabolcs (AT/HU)
http://ripoffraskolnikov.com/html/info_english.html
Osobnost rakuskej folk-bluesovej scény.

Az osztrák folk-blues zene nagy egyénisége.

Fekete Jenő & Horváth Misi(HU)
www.horvathmisi.hu
Fekete Jenő popularizuje bluesovú hudbu ktorá má korene v americkej folklórnej hudbe už od začiatku 80-tých rokov. Považujú ho za najautentickejšieho bluesového hudobníka.

Virtuózny harmonikár Horváth Misi hrá nie len klasický afro-americký blues ale aj balkánske a latinské hudobné elementy sa zamiešajú sa do jeho hry. Produkcia týchto dvoch úžasných  hudobníkov je  úžasná hudobná pochúťka, hrajú spolu už 16 rokov na ich koncertoch vládne skvelá atmosféra.

Fekete Jenő a nyolcvanas évektől kezdve népszerűsíti az amerikai népzene gyökereit, ősi hagyományait rejtő blues zenét, a szakma az egyik legautentikusabb blues zenésznek tartja.
Horváth Misi az élvonal szájharmonikásai közé tartozik, nem csak a megszokott afro-amerikai blues zenét hallhatjuk tőle, hanem balkáni és latin zenei elemek keverednek dallamos játékstílusával.
A két zenész produkciója igazi zenei csemege, 16 éve zenélnek együtt. Koncertjeiket változatosság és jó hangulat jellemzi.

Dirty Deep (FRANCE)
Blues/Garage/Folk
Victor : Guitar, Harmonica, Lead Vocals
Geo : Drums, Backin’ Vocals, Organ…
Adam : Bass, Backing Vocals
www.dirtydeep.bandcamp.com
https://www.facebook.com/dirtydeep.official/
Jedna z tých málo kapiel o ktorých sa dá povedať, že znejú ako by Iggy Pop jamoval s Johnem Lee Hookerem a chrbát im istila rytmika od Red Hot Chilli Peppers.

Azon  kevés zenekarok egyike akiről el lehet mondani, hogy olyan a hangzásuk mintha Iggy Popp jammelne John Lee Hookereel és a ritmikai hátteret a Red Hot Chilli Peppers biztosítaná.
pesfest-2018 (1)

sponzori - pesfest

  • 27
    nov

Peter Lipa – 14.12.2017

Peter Lipa je najvýznamnejšia
osobnosť slovenskej jazzovej scény.

 

Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.
Posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty. Priznáva ovplyvnenie spevákmi, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou.V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe.

lipa-peter2.12597171_PeterLipa

V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť. Peter Lipa je od začiatku jej prezidentom. Dnes sa môže pochváliť tým, že spieval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch, aj keď kuriozitou je, že svoju prvú platňu pre komunistickú cenzúru vydal  až vo svojich 40 rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval

sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986.

Rodák z Prešova, už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Strednú školu absolvoval v Prešove, potom vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Jeho prvá skupina bola Struny a potom IstropilanaBlues FiveOrchester Gustáva OffermanaRevival Jazz BandT+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues BandEU4Traditional club.

Ďalšia strana »