• 22
  sep

Peter Koreň & Root’s Band – 1.10.2021
Peter Koreň & Root’s Band je kapela hráča na klávesové nástroje Petra Koreňa st. Peter Koreň sa predstaví v Hostinci u Čierneho psa s projektom The Hammond Time Delayed, čo je zároveň aj názov jeho posledného CD nosiča, ktoré vychádza v brnenských Indies. Je jedným z „posledných mohykánov“ staršej generácie hudobníkov na Slovensku, ktorí hrajú na Hammond organ. Generačne sa radí k muzikantom 60.rokov minulého storočia. Spolu s Petrom Lipom pôsobil v kapele Blues Five, ktorá zažiarila v Prahe na čs.beatovom festivale v r.1968. Pôsobí taktiež v kapele hudobníka Jozefa Barinu – The Meditating Four a spolupracoval aj s Dežom Ursínym (r.1968). Do Root’s Bandu si pozval  speváka a gitaristu Juraja Dura Turteva.
 • 01
  jún

Dobrú chuť – Jó étvágyat…

fazulovica s udenym masom, lanngos
pecene medove rebierka ,domace zemiakove chipsi
perkelt z býčich žliaz s domacimi rezancami
Vývar z hovädzích chvostov
zapekane bravcove koleno so zemiakmi a cibulkou,
morcacie stehno na slaninke, restovane zemiaky
 • 08
  aug

LETNÁ BLUESOVÁ NOC

http://www.slovakblues.sk/new_web/index.php/LBN2019

Letná bluesová noc v Hostinci u Čierneho psa

Mestečko sútoku Dunaja a Váhu, Komárno zažilo v piatok, 19.7.2019 nevšednú hudobnú udalosť. V známom Hostinci U čierneho psa sa stretli dve bluesové zoskupenia. Domáce, ktoré viedol bluesman Vlado Urbanovský (dajme jeho kapele pracovný názov: Vlado Urbanovský Blues Band…) a Dura & Blues Club zo Šamorína, Trnavy a Komárna-Bíliny. O 20.30 bol klub na prasknutie a do tejto ľuďmi prehustenej atmosféry pustil Vlado Urbanovský so svojím blues bandom spontánny bluesový stroj v štýle Chicago blues. Zazneli prebraté skladby od konca 50-tych rokov po 60-te. Vlado dal dokopy šesťčlenný band v zložení Vlado Urbanovský (gitara, spev), Otto Filkó (el.gitara), Béla Turóczi (harmonika), Jozef Kollár (klávesy), Andrea Töcsér (bicie) a Peter Fambi Farnbauer (basgitara). Po 45 minútach dostala kapela divákov do predvareného stavu.  

Niet divu. Skladby ako Rock Me Baby, Help Me, Hoochie Coochie Man, I Just Wanna Make Love to You, Every Day I Have the Blues či Stormy Monday Blues sú od podstaty chytľavejšie ako malária na Papue Novej Guinei. Ďalšie zoskupenie Dura & Blues Club tak malo radostne vydláždenú cestu k svetlým zajtrajškom. To, v zložení Erich Boboš Procházka (harmoniky), Ivan Tomovič (el.gitara), Tomáš Bobek Bobrovniczký (bicie) a Juraj Dura Turtev (spev, gitara) zahralo piesne z najnovšieho Turtevovho CD „Buterfláje lecá“. Hralo sa nám dobre a ľahko. Bolo cítiť zdatnosť komárňanského publika, ktoré sólistov Ivana Tomoviča a Boboša Procházku odmeňovalo potleskami. Svoju prácu na bicie dobre odviedol (zdá sa, že to nezabudol) Tomáš Bobek Bobrovnický. Zahrali sme dve kolá a po nich prišiel opäť Vlado Urbanovský so svojím blues bandom. To už sa natriasali aj grilované kolená na stoloch spoločne s kolenami tanečníčok a tanečníkov. Keď sa deň prehupol do nasledujúceho, to už bola džemovacia nálada mimoriadne veselá a Vlado s kapelou zas raz potvrdil, že chicágske blues vie byť i veselá tanečná hudba. V publiku sa blyslo viacero hudobných osobností a orgnizátorov, ako šéf hostinca U Čierneho psa Pavol Hanzlík, dramaturg celého bluesového diania „U čierneho psa“ Tomáš Bobek Bobrovniczký, speváčka Petra Börnerová (CZ), organizátor festivalu na mlyne v Kollárove Ľubo Augustín, spisovateľ a textár Kosilo z Viedne, Roman Segiň (CZ) s pani Janou Mojžíšovou – šéfovia čarovného klubu Blues Café z Kutnej Hory, hráča barokovej hudby na husle a violu (rodáka z Hurbanova) Franza Schmideka a mnohí ďalší muzikanti a priatelia dobrej hudby. Hostinec U Čierneho psa sídli na námestí generála M.R.Štefánika, ktorého 139 narodeniny si po polnoci mohli mnohí pripomenúť. Nuž a po konci zábavy by sa i geniálnemu skladateľovi Franzovi Lehárovi, komárňanskému rodákovi, ktorého narodenie bolo 10 rokov pred Štefánikom, naježili operetné fúzy. Bluesová hudba sa opäť raz manifestovala v plnej sile. Klobúk dolu pred komárňanským publikom, obsluhujúcim personálom a tými, čo vydržali (Hanzlík, Bobrovniczký) v organizovaní blues v kultúrne silnom Komárne. Vyzdvihol by som post bubeníčky Andrei Töcsér z maďarského Komáromu, ktorá dala Urbanovského kapele správny ťah na bránu čo spôsobilo, že sólam Ericha Boboša Procházku len málo chýbalo povestné „utrhnutie z reťaze“. Verme, že Vlado Urbanovský Blues Band bude činný i naďalej. Tento druh blues na našej scéne v súčasnosti absentuje.

Zo stránky www.slovakblues.sk čítam, že sa črtá v novembri podobná udalosť – PES FEST 2019 v tých istých priestoroch Hostinca U Čierneho psa.

Za Slovenskú bluesovú spoločnosť

Dura

 • 25
  júl

PesFest

Lubomír BUŽMA Khýr, hráč na akustickou kytaru, dobro kytaru, banjo a foukací harmoniku se věnuje akustické bluesové muzice s českými texty. Repertoár tvoří z velké části vlastní písničky a také tradicionály a gospely s originálními úpravami textů do češtiny. Své bohaté zkušenosti ze společného hraní s polským bluesmanem Markem Wojtowiczem a následného desetiletého působení v duetu Retro Blues, kde se autorsky i interpretačně podílel na polovině repertoáru souboru a v neposlední řadě také společného vystupování a hraní s Pepou Streichlem dnes bohatě využívá nejen ve studiu, ale zejména na živých vystoupeních. Tento bluesman s banjem na klíně, foukací harmonikou ve stojánku v ústech, s pravou nohou na ozvučené dřevěné krabici a s tamburínou na levé noze nejen vypadá, ale i skutečně zní originálně, zejména když při tom zpívá jednu ze svých písniček ve slezském nářečí.

Lubomír BUŽMA Khýr cseh nyelvű akusztikus blues dalait adja elő, de a repertoárjában megtalálható a tradicionális gospel is cseh szöveges átiratban. Sajátos jelenség bendzsóval, szájharmonikával és dobokkal felszerelve ahogy saját számait énekli.

Noah Wotherspoon Band pochádza z Cincinnati v štáte Ohio. Wotherspoon už ako teenager bol fascinovaný s bluesovou hudbou a svojím hraním na gitare očaril publikum . V roku 2015 získal Wotherspoon cenu za najlepší gitarista na medzinárodnej Blues Challenge a skupina sa umiestnila na 2. mieste vo finále. Od tohto finále hrajú na festivaloch a v rôznych kluboch po celom svete. NWB vydala nové album originálnych piesní s názvom Mobile Juke House Theatre a na jeseň roku 2019 sa vydali na turné po východnej Európe, v rámci ktorého si zahrajú aj v Hostinci u Čierneho Psa na PesFeste.

Noah Wotherspoon Band a Cincinnati, Ohio-ból származik. Wotherspoon már tinédzser korában a blues zenével elvarázsolta közönségét. 2015- ben megkapta a „Best Guitarist“ díjat az International Blues Challenge -n és a zenekara a 2. Helyet érte el a döntőben. A verseny óta fesztiválokon és klubokban lépnek fel. A NWB saját dalaiból megjelent új albumuk a Mobile Juke House Theater, és 2019 őszén Kelet-európai turnéra indultak aminek egyik álomása a Fekete Kutya Vendéglő által szervezett PesFest minifesztival.

Ďalšia strana »